Gigabyte AORUS AX370 Gaming K5

Ryzen on käinud läbi pika ja aukliku tee, et jõuda hetkeolukorda, milleks on pea-aegu täiesti ilma probleemiteta töötav süsteem. Viimane kord heitsime pilgu Ryzen süsteemidele mai kuus ning siis oli olukord ikka üsna nutune, kuid kinnitan, et olukord on kõvasti paranenud.

Praeguseks on huvi Ryzeni vastu juba langenud, kuid just praegu peaks süvenema platvormi. Hetkel, kui süsteem on täiskasvanuks saanud ning suurem osa probleemidest on eemaldatud. Üleüldiselt on Ryzen üks põnevamaid asju, mis 2017 aastal juhtus protsessorite maailmas ning tulevik saab olema veel huvitavam.

Pakend ja sisu

Gaming 5K on korralikult pakendatud, et emaplaat ei saaks transportimisel kannatada. Karp omab musta matjat tekstuuri, mis jätab väga kvaliteetse mulje. Pakendi esiküljelt on võimalik leida AORUS logo koos emaplaadi nimega, mis on prinditud erinevalt teistest firmadest holograafiliselt. Keerates ette karbi tagakülje leiame lisainfot emaplaadi valgustuse, audio, jahutuse ja võrguliidese kohta.

Emaplaat ise on pakendatud antistaatilisse kotti. Plaat oleks võinud olla veel omakorda paigutatud vahtplasti peale, kuid sisuliselt ei ole tegemist suure kaotusega. Emaplaadiga tuleb kaasa neli SATA kaablit (kaks sirge ja kaks nurga all olevat ühendust), G-pistik, kaks riidest kaabli kinnitust, paigaldusjuhend, CD draiveritega ja kleebised.

Tagapaneeli ühenduspesad peaksid rahuldama suurema osa kasutajadest. Jätkuvalt on emaplaadilt võimalik leida legendaarse PS/2 pesa, mida on omas mõttes hea näha võttes arvesse, et tegu on ikka väga vana tehnoloogiaga ning enamus seadmeid on tänapäeval USB-põhised. Rääkides USB pesadest, siis nendest ei peaks puudust tulema- emaplaat on varustatud kolme USB 3.1 Gen 2 pesaga mis on emaplaadil märgistatud punase värviga. Lisaks sellele on lisatud üks USB Type-C pesa ning kuus USB 3.1 Gen 1 pesa, mis kokkuvõttes võimaldab kasutajal ühendada üheksa USB seadet empaatiga pluss üks Type-C.

Interneti poolest on emaplaat varustatud ühe Intel Gigabit Ethernet pesaga, mis enamikele kasutajatele on piisav. Siinkohal võis arvata, et „Gaming K5“ nimes k-täht võiks tähistada Killer NIC ühenduspesa, kuid kahjuks see nii ei ole ning k-täht on sinna lisatud praktiliselt ilu pärast. Omalt poolt oleks soovinud näha kahte Gigabiti pesa ja neile lisaks ka Wi-Fi tuge, kuid kui arvesse võtta ka emaplaadi hinda, siis antud hinna eest on siin tegelikult toodet küll ja veel. Audio ülesehitust on vastaval emaplaadil üritatud parandada plastikust kaitsva ümbrisega ning lisaks ka müra vähendavate kondensaatoritega, heli kiibiks on Realtek 1220.

Emaplaadil on kolm PCIe 3.0 x16 pesa, mida on võimalik seadistada vastavalt sellele kui mitut graafikakaarti on soov emaplaadil jooksutada. GIGABYTE ise reklaamib emaplaati jooksutamas kahte graafikakaarti, olenemata sellest, et tegelik tugi on olemas ka kolmanda jaoks, aga siin on suur konks, mis põhjustel nad soovitavad reklaamivad vaid kahte. Kui lisada emaplaadile kolmas kaart, muutub kasutusel olev Gen 3.0 siin Gen 2.0’ks, muutes kolmanda kaardi lisamise suhteliselt mõttetuks tegevuseks, kuna generatsioonide erinevus on päris suur ning siinkohal ei soovita isegi Ryzeni platvormil kasutada rohkem kui kahte kaarti. Kui on soov kasutada kolme või enamat graafikakaarti, siis tasuks vaadata Intel X299 või AMD X399 platvormide poole.

Nii mälud kui ka PCIe pesad on ümbritsetud metallist tugedega ning lisaks sellele on mälu pesade vahele pagutatud kolm RGB pesa, mille värvid on kontrollitavad läbi RGB Fusion programmi. Üks tähtsamaid komponente Ryzen platvormil on mälud, millele tasuks kindlasti uue süsteemi puhul tähelepanu pöörata, kuna Ryzen platvormi emaplaadid toetavad DDR4 mälusid, mis töötavad dual-channel režiimis.

Vastaval emaplaadil on toetatud mälude kiirus kuni 3200 MHz ning maksimaalne mahutavus kuni 64 GB. Ryzen protsessoritel on CCX ühendus seotud mälude kiirusega, mis inimkeeli tähendab, et mida kiiremad mälud seda kiirem on süsteem – soovitatavalt võiks süsteemis olla mälud, mille kiirus on 2667 MHz või kõrgem ning mälud võiksid olla kas siis kaheses või neljases komplektis. Mõned emaplaaditootjad toetavad XMP profiile, kuid kõige kindlam on mälude kiirus ja ajastutus ise käsitsi toksida.

BIOS ja programmid

BIOS on välimuselt sarnase disainiga nagu iga teine Gigabyte emaplaat, kuid sisult väga võimas. Kõik vajaliku saab tehtud, kuid mõni aspekt võiks olla siiski veidi sisukam. Ventilaatorite kontroll on antud täielikult kasutaja kätte ning kui on soovi, siis on võimalik venitlaatorid ka täielikult välja lülitada.

Emaplaadiga tulevad kaasa ka mitmed programmid, mis võimaldavad kontrollida näiteks valgustust.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: AMD Ryzen 7 1700X
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X41
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

AMD Ryzen platvorm on käinud läbi pika tee koos oma partneritega. Enamus tootjaid lasid välja uuendusi peaaegu igapäevaselt. Hetkeolukord on põhimõtteliselt suurepärane, kuid siin ja seal leidub veel mõningaid vigasid. Mälude ülekiirenduse maksimaalseks piiriks on 3200 MHz enamikel AMD emaplaatidel ning käsitsi mälude seadistamine on päris keeruline ning võib võtta rohkem aega, kui see lõpptulemusena oleks väärt. Mitte mõista mind valesti – protsessorit ja mälusid saab ülekiirendada vägagi edukalt kui panustada aega.

Mida rohkem on tuumasid, seda rohkem kuumust protsessor ja emaplaat toodavad. Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirele, testides kuumusele ja suurema koguse voolule vastupidamist ja kasutatud komponentide kvaliteeti. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on. Testimises sai kasutatud AMD Ryzen 1600X protsessorit. Ülekiirendust on vastavalt võimalik teha kas GIGABYTE’i programmi või BIOSi kaudu. Minu enda arvates on töölaua versioon mugavam, säästes aega ning võimaldades sätteid kiiremini muuta, et saavutada maksimaalne ülekiirendus. Protsessor sai kiiruseks 3.9 GHz, mis oli täielikult stabiilne.



Tulemused

Emaplaadi testimiseks sai kasutatud programme:
• CINEBENCH R15
• wPrime
• Science Mark
• HandBrake
• SuperPI
• 3DMark Fire Strike
• 3DMark Cloud Gate

CINEBENCH R15




wPrime

Science Mark

HandBrake

SuperPI

3DMark Fire Strike

3DMark Cloud Gate

Kokkuvõte

Teekond Ryzeni platvormil on kindalt olnud konarlik, kuid kõik see on viinud hetkeolukorrani, mis on suurepärane võttes arvesse seda, et kasutajad saavad taskukohase hinna eest endale mitmetuumalise protsessori ja paljude funktsioonidega emaplaadi. Jah, võib tõdeda, et leidub mõni viga, kuid see on ka arusaadav ning kindlalt ei lähe kaua, kuni ka see viimane viga emaplaadilt on eemaldatud – AMD võiks aga oma Ryzen Master Utility ometi korda teha, kuna programmis on jätkuvalt võimalik kohata nii-öelda ebakõlasid nagu temperatuuri kõikumine kümne kraadi võrra ühe sekundi jooksul.

GIGABYTE pakub kasutajatele head pakkumist AORUS Gaming K5 puhul, mille hind peaks kasutajale olema taskukohane 160€. Emaplaadilt on võimalik leida mitmeid USB 3.1 ja SATA pesasid. Olemas on kõige uuemad tehnoloogiatoed nagu M.2 ning mitme graafikakaardi tugi. Valgustus on suurepärane, isiklikult meeldib mulle eriti mälude osa, mis on väga omapärane – värvivahetused ei ole küll just kõige sujuvad. Suudab hästi ülekiirendada nii protsessorit kui ka mälusid ning kõike seda tehes olla ka efektiivne – esineb küll probleeme mälude ülekiirendamisel, kuid see ei ole suureks takistuseks kui on aega mida panustada. Miinuseks võiks lugeda infoekraani kui ka Wi-Fi puudumise emaplaadilt, kuid nii kasutajasõbraliku hinna eest ei maksa ka imet oodata. Soov oleks näha ka kahte Etherneti pesa. Lõppkokkuvõttes on tegu emaplaadiga, mille puhul ei ole lõigatud nurki ning pakub nii mõndagi isegi kõige nõudlikumale kasutajale hoolimata odavast hinnast.

Lisainfo

Gigabyte AORUS AX370 Gaming K5

sample-image

Similar Articles