Reviews

30 October
2017

Cooler Master MasterLiquid Pro 140

Kindlasti leidub mõni kõrgem Cooler Masteri juht, kes vaatab "Master" seeria poole juba veidi viltuse peaga – et nimi aina pikeneb ja pikeneb. Kuid ei saa väita, et see ei ole viinud Cooler Masterit uute toodete väljamõtlemiseni, millest mõned on olnud üsna uuenduslikud - näiteks hübriid MasterLiquid Maker 92. Hea kontseptsioon, kuid võib-olla mitte kõige parem teostus. Suured kiitused siiski, et vähemalt prooviti teha midagi uut ja ootamatut. Cooler Master on ka üks neist tootjatest, kes panustab nii õhk- kui ka vedelikjahutuste tootmisesse ning panustatakse ka vanade tooteseeriate uuendamisesse – vesijahutite Seidon ja Nepton seeria uuenduseks on MasterLiquid Pro 120 ja 240.

Sissejuhatus
Nii vanem kui ka uuem versioon on üritatud üles ehitada nii, et ei peaks kasutama Aseteki jahuti disaini, mis on kasutusel enamikes kõik-ühes vesijahutites. Minu arvates on Cooler Masteril jahutuse ülesehitus siiani kenasti õnnestunud, mis muidugi aitab jahutil teiste seast välja paista. Ainuke puudus, mis jahutite puhul pinnale tõusis oli torude disain – vanemal seerial ei olnud torud kaetud riidest kattega, mis aga oli saanud standardiks teistel tootjatel, kuid see viga parandati, kui turule ilmus 140mm versiooniga jahutid (nüüdseks peaksid olema ka 120 mm ja 240 mm jahutid saanud uuenduse). Praegu peaks turul isegi ringi liikuma kaks versiooni, nii kaetud kui ka katmata disainiga.

Pakend ja sisu
Jahuti karp on 140 mm vesijahuti jaoks üsna pikk. Kuid siin on arvatavasti kasutatud kokkuhoidlikumat tootmist, kuna karpi on võimalik ka ära mahutada suurem jahti, selle all on siis mõeldud 280 mm. Pakend ise on aga kvaliteetne ja hea välimusega. Üldine disain pakendil on must ja sinine ning tekstid on kirjutatud valgega. Pakend ise koosneb täielikult papist. Kõik kuus külge on kaunistatud mõne informatsioonikilluga või illustreeriva joonisega, olgu selleks siis lihtsalt ettevõtte ja toote nimi, toote illustratsioonid või toote omadused ja spetsifikatsioonid.


Karp avaneb külje pealt klapiga ning rohkem otseseid kinniteid ei ole. Karbi klapi kinnituskindlusele aitab kaasa ka plastist ümbris, mis on paigaldatud karbi välisele küljele, selle all on siis mõeldud üldist musta katet. Kõik jupid on ilusti pakendatud, et toode jõuaks tervelt kohale.


Kõik vajalik on karpi kaasatud. Lisatud on ka käsiraamat, mis tõe poolest omab vaid mitmete diagrammide kaupa lehti üksteise järel, ei sisalda iseenesest ühtegi teksti. Võimalusi on palju, kuidas muuta juhendit natukenegi asjalikumas, kas või näiteks lisada garantiijuhend. Karpi on lisatud ka kaheks hargnev ventilaatorite PWM adapteri kaabel, mis aitab ventilaatoritel saada voolu ja võimaldab neid kontrollida ühiselt, kuna emaplaadilt tulev signaal jagatakse kaheks. Kaabel töötab nagu peab, kuid Cooler Master oleks võinud katta kaabli täies ulatuses ära. Kuid samas jälle on hea näha, et kompleki on kaasa antud kaks ventilaatorit mitte üks.


Rääkides ventilaatoritest- mõlemale on kinnituste juurde paigaldatud kummist tihendid, mis peaksid vähendama nii vibratsiooni, kui ka kaasa aitama seadme paigaldamisele korpusesse. Kummist toed ventilaatoritel on ~2mm paksud, seega ei tohiks mõjutada paigalduse ühilduvust standardsete pikkusega radiaatorkruvidega. Kõik vastavad kruvid ja kinnitussüsteemid on eraldi pakitud. Jahutiga tulevad kaasa Inteli ja AMD kinnitused ning jahuti pakub tuge kõikidele süsteemidele, tugi on lisatud ka mitu aastat vanadele süsteemidele.


Tegelik kinnitusriistvara on väga korralikult pakitud plastikust pakendisse, mis on märgistatud ja millel on kruvide jaoks loodud eraldi siinid. Algne pakend oli äärtest kinni kleebitud, kuid võiks mainida, et see oli üsna mõttetu, kuna minu oma oli täielikult segi paiskunud. Karpi on ka lisatud väike süstal termopastaga, mida siis vastavalt protsessori suurusele on võimalik isegi kasutada rohkem kui üks kord, kui just protsessori pindala ei ole väga suur.


Kaasa tulevad 140 mm ventilaatorid kasutavad musta raami, läbipaistvat pruunikat rootori värviskeemi, mis sobib peaaegu kõigi DIY ehitistega. Raam on ümardatud ja rootoril on 5 väga kumerat tera. Vibratsiooni vähendamiseks on nurkades kummist lisad, mis aitavad ära hoida vibratsiooni edasi kandumist. Kasutajale on jäetud võimalus isegi eemaldada ventilaatoritega kaasa tulevad kummist kinnitused ja asendada need järelturult ostetud kolmanda osapoole kinnitustega, kui on selleks peaks soovi olema.


Ventilaatorite esiküljel puudub kleebis või logo ja tänu läbipaistvusele on võimalik isegi näha rootorit. Ventilaatori enda suurus on suurem kui tavaliselt levinud 140 mm, kuid see ei tohiks kellegil probleemi tekitada – on hea teada, et ventilaatoritest saadakse maksimaalne võimsus kätte. Tagaküljelt on võimalik leida 3 töörežiimi, mis on kontrollitavad väikese lülitiga. Siinkohal hoiatus, palun mitte vahetada režiime kui ventilaatorid töötavad ning eriti ei soovita vahetada metalse esemega, kuna nagu kõigile teada siis metall juhib elektrit – seda viimast viga tegin ise, ning tagajärjeks oli korralik kõrbehais. Lüliti on väike ning sõrmega ei ole seda just kõige kergem liigutada, soovitavalt võtta tuletikk või hambaork.


Sõltuvalt valitud S-režiimist (1,08 W) kuni Q-režiimi (1,8 W) kuni P-režiimi (3 W) suureneb ka võimsusjõud. Need numbrid võivad kõikuda vastavalt sellele, millist emaplaati kasutatakse ning kuidas on emaplaadil seatud ventilaatorite töörežiimi kiirus. Nupu lisamine tundub isegi päris huvitav lisa, kui võtta arvesse seda, et alati ei ole võimalik kontrollida ventilaatoreid emaplaadist ning ainukeseks lahenduseks on seada jahuti kiirus enne jahuti paigaldamist paika.


Esimese asjana võib silma jääda see, et jahuti pumba osa on suurem kui enamikel levinud jahutitel, mis on tingitud sellest, et Asetek on patenteerinud kindla jahuti disaini, mis takistab teiste mitte-Aseteki ettevõtetel USA-s kaubanduslikult müüa tooteid, mis on ette nähtud CPU jahutiteks, millel on pump otse alusplaadi peal. Cooler Master sai sellest teada eriti valusal teel, kui sai kohtukutse, mille tulemusena pidi USA turult eemaldama Seidoni seeria jahutid. Kohtuotsus oli karm löök ettevõttele, kuna kaotati suur turundussektori osa. Peale seda jäi Cooler Masteril üle kaks võimalust, kas hakata disaini eest maksma Asetekile või siis töötada välja oma disain.


Nende lahenduseks oli kahe kambriline disain, millel on alusplaadi ühendusega integreeritud pump. Pump on varustatud spetsiaalse kaabli abil, mille abil saab reguleerida pumba kiirust. Jahutusbloki peal on ka läbipaistev aken, mille logo on plastikusse söövitatud, nii et näete, kuidas pump töötab, kuigi jahutusvedelik ise pole nähtav- seega on see põhimõtteliselt ainult esteetika jaoks. Kuid see oleks olnud huvitav disaini element, kui oleks jahutisüsteem läbipaistev ning oleks näha vedeliku liikumist. Jahutile on ka lisatud sinine LED, mida kahjuks ei saa välja lülitada. Sinist valgust on võimalik näha ka küljepealselt ribalt. Kui on soov LED välja lülitada siis peaks mõtlema jahuti lahti lammutamisele või siis valgusallikate kinni katmisele. Ainuke asi mida ma soovin, et Cooler Master oleks teisti teinud oleks olnud sinine LED, mille nad oleksid võinud asendada RGB-ga, kuna siis oleks võimalus kasutajatel ise muuta värvi või siis LED üldse välja lülitada. Kuna hetkel on kasutaja käed seotud siis tuleb leppida sinise valgusega, isegi kui ülejäänud arvuti teema on näiteks punane.


Andmed


Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-7900K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 3200MHz
Emaplaat: ASRock Fatal1ty X299 Gaming K6
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused
Jahuteid sai testitud AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, aga ohutuse mõttes, kuna ei teadnud kuidas üks või teine jahuti jahutamisega hakkama saab sai seatud ohutu 4,4 GHz ülekiirendus, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 27 jahutust (12 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 15 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata mõne kaasfoorumlase käest. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4 termopastat, et kõik oleks õiglane.


Cooler Master MasterGel


AIDA64 EXTREME


AIDA64 EXTREME OC


Hind
Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinna võrdluses ainult need, mis ma leidsin. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad (30.10.2017) kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.


Kokkuvõte
Pakendist toote kvaliteedini on Cooler Master teinud suuri muudatusi ja astunud julgeid samme, et teha edasiminekuid oma Seidoni ja Neptoni jahutite seeriast, mis kõik on vilja kandnud. Perekonda on lisandunud uuem ja võimsam MasterLiquid Pro pakkudes suurepärast jahutusvõimsust ning olles samal ajal ka vaikne. Fiasko, mis toimus Aseteki ja Cooler Masteri vahel on mõnevõrra isegi positiivne, kuna see suunas firmat leidma probleemile lahendust – on vajadus leia lahendus. Ning võib tõdeda, et turule tuldi tagasi tugevamatena kui eales varem, mida näitavad tulemused paar rida ülevalpool. Kuid see ei tähenda, et kõik oleks ideaalne, sest alati leiab kohti mille suhtes toodet parandada. Kaks kõige häirivamat asja on arvatavasti sinine LED, mille võiks tulevikus Cooler Master asendada RGB-ga, mis muudaks selle toote kindasti populaarsemaks. Teiseks miinuseks on jahuti pumba suurus, mis on talutav, kuid mida saaks muuta veel huvitavamaks, kui asendada must plastik läbipaistvaga, et kasutaja näeks ka jahutusvedeliku liikumist. Kuid muid miinuseid ma selle jahuti puhul välja ei oska tuua, ehk kui sinine valgustus ei häiri, siis Cooler Master MasterLiquid Pro seeria jahutid on igati väärt oma hinda ning uue kõik-ühes vesijahuti ostmisel tasuks ka pilk heita vastava mudeli suunas.

Ausalt see nimi läheb aina pikemaks, ei jõua ära oodata tulevikku kui see veel pikem!

Lisainfo


Tootja koduleht: Cooler Master
Tooteleht: Cooler Master MasterLiquid Pro 140

P.S Tänud Darthpaw Purrincess’ile, kes aitas kaasa sellele ülevaatele.

« Back