Reviews

17 March
2019

ASUS ROG Strix B450-F Gaming

ASUSe ROG seeriast on saanud arvutimaailmas üks kõige populaarsemaid seeriaid tänu oma stiilile kui ka jõudlusele. Kui X470-F Gaming oli meie arvates üks parimaid emaplaate turul, siis nüüd heidame pilgu üsnagi sarnasele plaadile – B450-F Gaming.


Pakend ja sisu
Emaplaadi pakendi disain on ilus ja värviline, omades musta ümbrist. Üleüldiselt on pakend sarnane teistele Strix seeria pakenditega, mille eesmärgiks on olla rohkem mänguritele välimuse poolest meelepärasem. Tagaosa omab veel paari graafilist joonist, mis annavad ülevaate emaplaadi funktsioonitest. Emaplaat on väga hästi pakendatud ning pakendi ülesehitus on sarnane peaaegu iga teisele ASUSe emaplaadi pakendile.


Karbi avamisel vaatab vastu emaplaat, mis on pakendatud anitistaatilisse. Tõstes emaplaadi üles, pääseme ligi ülejäänud juppidele. Eemaldades läbipaistva plastiku pääseme ligi lisavidinatele, mille hulka kuulub kasutajajuhend, M.2 kinnituskruvid, neli SATA 6Gb/s kaablit, CD draiveritega ja veel muud pudi-padi (Strix logoga uksesilt, ROG Strix kleeps, kaablite kinnitid, RGB pikendus (80 cm)).


Emaplaadi tagant võib leida ühe Gigabite’i ühenduspesa, mis peaks tavakasutajale piisav olema. USB tugi on emaplaadil päris hea omades kahte USB 2.0, kahte USB 3.1 Gen 2 (Type A ja Type C), kahte USB 3.0 ning kahte USB 3.1 pesa. Heli jaoks on tugi olemas viie audio pesa abil ning olemas on ka optiline s/PDIF. Ka selle emaplaadi puhul pole ASUS kasutanud BIOS-i ja CMOS-i nuppu, et taastada süsteemi algsed sätted. Emaplaadil on I/O kilp eelnevalt tootja poolt emaplaadi külge ehitatud.


Pildi edastamiseks saab kasutada emaplaadi tagant leitavat HDMI js DisplayPort pesa, mis toetavad mõlemad eraldusvõimet kuni 4096 x 2160, kuid seda 60 Hz sagedusel. Maksimaalne võimalik jagatud mälu graafikakaarti jaoks on 32 GB kui süsteemi on paigaldatud 64 GB.


Jõudes ridade juurde, siis emaplaat toetab AMD 3-Way CrossFireX tehnoloogiat, kuid kahjuks puudub tugi Nvidia SLI tehnoloogiale – SLI tugi tõstab emaplaadi hinda, kuna emaplaat peab läbima testid ja saama vastava sertifikaadi. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCIe pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud kaks esimest PCIe pesa.


Valgustust on emaplaadil kasin. Emaplaadi I/O juures on olemas valgustusriba ning emaplaadil on kaks Aura Sync pesa. Üks pesa asub emaplaadi ülemisel serval ning teine alumisel, millest mõlemad on tavalise nelja ühendusega RGB pesad. Kahjuks ei ole kolme ühendusega adresseeritav pesa – oleksime pigem tahtnud näha mõlemat, isegi kui oleks olnud mõlemat ainult üks.


Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poole pealt on kasutajal võimalus paigaldada kaks M.2 ketast ning neli SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 10 funktsioone. Lisaks sellele on ka tugi AMD StoreMI funktsioonile. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne, võimaldades ülekiirendust kuni 3466 MHz, kasutades jätkuvalt kahe kanali tehnoloogiat. Maksimaalselt toetab emaplaat 64 GB-i, mida saab paigutada emaplaadil kahte olevasse pesasse olenemata, mis protsessoriga on tegu.


BIOS ja Programmid
ASUS omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis ASUS-e puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mis on veidi spetsiifilisem.


Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: AMD Ryzen 7 2700X
Mälud: HyperX Predator 16GB (4x4GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: ASUS ROG Ryuo 240
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine
AMD Ryzen platvorm on selles mõttes mõnus, et tootja ei ole pannud kasutajale peale piiranguid ülekiirendamise osas. Kõik protsessorid, mis perekonda kuuluvad on ülekiirentatavad. Selline lähenemine on minu meelest. Ostes kõige nõrgema protsessori perekonnast on sulle ikkagi antud võimalus saada maksimum sellest protsessorist olenevalt, kas võitsid “lotoga” või mitte.


Testimises sai kasutatud AMD Ryzen 7 2700X protsessorit, millel on kaheksa tuuma ja töötab taktsagedusel 3.7 GHz. Ülekiirendust on vastavalt võimalik teha, kas tootja poolt välja lastud töölaua programmi abil või BIOS-i kaudu. Protsessor sai kiiruseks 4.3 GHz, mis oli täielikult stabiilne ning mälud said ülekiirenduse 3200 MHz. Saavutatud tulemused on sarnased kõikide emaplaatidega väikeste erinevustega.


Tulemused
Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• Blender
• Video Encoding
• x265 Encoding
• GeekBench
• Passmark
• 3DMark Fire Strike
• Erinevad mängud

Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on niivõinaa väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.

CINEBENCH R15


Blender


Video Encoding


x265 Encoding


GeekBench


Passmark


3DMark Fire Strike


Mängimine


Üldine


Kokkuvõte
Emaplaat on taskukohane ning võimaldab ehitada odava, kuid kvaliteetse süsteemi. I/O kilp on hästi varustatud ning ka välimuselt pole emaplaadil midagi viga. Valgustus on kasin, kuid ehitades taskukohast süsteemi, pole see tõenäoliselt ka mingi prioriteet.

Lisainfo


Tootja koduleht: ASUS
Tooteleht: ASUS ROG Strix B450-F Gaming

« Back