Reviews

7 July
2019

ASUS ROG Maximus XI Gene

ASUS ROG Maximus XI Gene puhul on tegemist ühe võimsaima mATX emaplaadiga. Küll aga peab suuruse tõttu kasutaja suu puhtaks pühkima suurtest RAMi kogustest ning ka SLI-st.


Pakend
Traditsiooniliselt on ROG seeria pakend olnud mustade ja punaste toonidega ning nii ka seekord. Pakendi välja toomiseks on lisatud läikiv muster ning XI nimi holograafilise värviga.


Pakendi tagaosal on suurelt välja toodud emaplaadi graafiline kujutis koos RGB valgustusega, paar suuremat funktsiooni ning hunnik andmeid. Iga emaplaadi ostja saab kaasa 20% sooduskupongi CableMod kaablitele.


Sisu
Emaplaadi tagant võib leida ühe Gigabite’i toega ühenduspesa ja lisaks sellele veel Wi-Fi toe, mis peaks olema tavakasutajale piisav. Rõõm oleks näha tootjaid paigaldamas emaplaatidele paremaid ühenduspesasid kui üks Gigabite ning seda sellepärast, et platvorm on võimas ja sellest saavad kasu need, kes võtavad platvormi kasutamiseks just tööjaama tagamõttega.


USB tugi on emaplaadil päris hea, omades kolme USB 3.1 teise generatsiooni Type-A ja ühte Type-C pesa ning lisaks sellele veel neli esimese generatsiooni USB 3.1 pesa. Vanematest ühenduspesadest on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa ning iidvanadest pesadest on olemas PS/2, kui seda keelelgi veel tänapäeval peaks vaja minema – mõni hull mängur või tehnika nohik, kes ei saa oma vanast klaviatuurist lahti.


Sisemiste USB-e tugi on kasutajasõbralik – enamus RGB kontrollerid ja kõikühes vesijahutid kasutavad USB 2.0 pesasid. Ühesõnaga emaplaadilt on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa ning ühe esimese generatsiooni USB 3.1 Type-A pesa.


Heli jaoks on tugi olemas viie audio pesa abil ning olemas on ka optiline S/PDIF pesa. Kes rohkem tahab uurida, siis heli eest vastutab ROG SupremeFX võimaldades kasutada kaheksat heli kanalit – just nii, ASUSe enda helilahendus. Vasak ja parem helikanal on eraldi kihtidel, et tagada puhas signaal.


Pildi edastamiseks saab kasutada emaplaadi tagant leitavat HDMI pesa, mis toetab eraldusvõimet kuni 4096 x 2160, kuid seda ainult 30 Hz sagedusel. Ühest pesast pildi edastamiseks peaks piisama, kuna Inteli integreeritud GPU ei ole mõeldud otseselt mängimiseks, siis ainuke hetk millal võib pildiedastust vaja minna on siis, kui süsteem ei tööta korralikult ja on vaja teha veaotsingut.


Emaplaadil on I/O kilp eelnevalt tootja poolt emaplaadi külge ehitatud – praktilise poole pealt ei anna midagi juurde, kuid on ilus ning mugav. Vigade tuvastamiseks kahekohaline ekraan – lisa, mis on tänapäeval leitav kallimatel emaplaatidel. BIOS-i ja CMOS-i nuppud kasutaja elu kergemaks tegemiseks.


Jõudes aga ridade juurde, siis emaplaat ei toeta mitme graafikakaardi ülesehitust, mis võib tulla üllatusena, kuna tegu on mATX suuruses oleva emaplaadiga. Ideena on võimalik emaplaat kõiksugu asju täis toppida, isegi kolm graafikakaarti kui tahta, aga ASUS on otsustanud jätta kõrvale mitme graafikakaardi toe, mis mingil määral tundub mõistlik, kuna mitme graafikakaarti tugi ei ole just viimasel aastal olnud just kõige parem. Lohutusena võib mainida, et laienduskaardi lisamiseks on olemas üks PCIe 3.0 x4 pesa. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCIe pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud põhiline PCIe pesa.


Valgustust on emaplaadil piisavalt, et rahuldada ka kõige nõudlikumad soovid – võttes arvesse, et tegu on mATX suurusega ning omab kohati isegi rohkem valgustust kui mõni ATX emaplaat. Emaplaadil on valgustatud osa I/O kattest, lisaks emaplaadi keskel olev tekst ja täispikkuses kogu emaplaadi tagumine parem külg alumise kumana. Emaplaadil on kokku kaks Aura RGB pesa, millest mõlemad on nelja ühenduspesaga – mATX emaplaadi kohta isegi palju RGb pesasid. Kui varem oleks tahtnud näha emaplaadil vähemalt ühte adraeseeritavat RGB pesa, siis nüüd võtaks hoiaku, et otseselt vaja ei ole – kuna enamus valgustus ülesehitusi kasutavad kolmandate osapoolte kontrollereid.


Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poolest on kasutajal võimalus paigaldada neli M.2 ketast ning neli SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 5, 10 funktsioone ning lisaks sellel on tugi Inteli Optane funktsioonile. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne, võimaldades ülekiirendust kuni 4800 MHz, kasutades jätkuvalt kahe kanali tehnoloogiat. Maksimaalselt toetab emaplaat 64 GBi, mida saab paigutada emaplaadil kahte olevasse pesasse olenemata, mis protsessoriga on tegu.


RGB Valgustus
Gene puhul olime me tõsiselt üllatunud – nii palju RGB valgustust ühel mATX emaplaadil pole me veel näinud. Kogu valgustus on tehtud adresseeritavate LED-ide abil. Valgustatud on terve parem külg, IO kate ning emaplaadi keskel asub valgustatult emaplaadi nimi.

BIOS ja Programmid
ASUS omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis ASUS’e puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi üle kiirendamise vastu.

Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-9900K
Mälud: HyperX Predator 16GB (4x4GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: ASUS ROG Ryuo 240
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine
ASUS AI teeb automaatse (või manuaalse) üle kiirendamise kergemaks ja kiiremaks kui kunagi varem. Üle kiirendamine on tehtav nii Windowsi keskkonnas kui ka otse UEFI kaudu. Lisaks suudab AI jälgida temperatuure, ventilaatorite kiiruseid ning elektrinõudlust ja vajaduselt ventilaatoreid kiiremaks seada..


Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirile, testides emaplaadi vastupidvust kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.


Tulemused
Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• Blender
• HEVC Decode Benchmark
• GeekBench
• Passmark
• RealBench
• AIDA64 – CPU
• AIDA64 – Memory
• 3DMark
• Üldine

Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.

CINEBENCH R15


SiSoftware Sandra


CompuBench


Rendering


Games


Kokkuvõte
Sellisele pisikesele emaplaadile pole väga midagi ette heita. Muidugi on kahju näha, et SLI pole sellel emaplaadil toetatud, kuid samas saame aru, SLI tugi on lihtsalt välja suremas. Valgustus on imeline, mistõttu sobib ideaalselt edevatesse süsteemidesse, kuid hind on ka vastav – Ameerikas saab süsteemi kätte umbes 400$ eest.

Lisainfo


Tootja koduleht: ASUS
Tooteleht: ASUS ROG Maximus XI Gene

« Back