ASRock Fatal1ty X99M Killer 3.1

ASRock on turul olnud pikemat aega ning on hakanud taas tunnustust koguma ning uue arvuti kokkupanekul tasub pilk heita ka ASRocki emaplaatidele.

Sissejuhatus

FATAL1TY X99M Killer/3.1 kannab kaasas pikka funktsioonide nimekirja, mille põhjalik ülevaade venitaks scrollbari meeletult pikaks. Põhi elementidena võib kohe ära nimetada Ultra M.2, Purity Sound 2, XOC protsessori pesa ning USB 3.1 millele viitab ka nimi.Tegu on esimese generatsiooni X99 emaplaadiga, kuid toetab ka uuemaid Broadwell-E protsessoreid. Ülevaate eesmärgiks on anda üldine ülevaade emaplaadist ning jõuda lähemale lahendusele, kas uuem generatsioon on parem või tasub mõnikord valida vanem? Võrdluses on Haswell-E perekonna protsessor i7-5820K ja Broadwell-E perekonna protsessor i7-6800K. Kuna tegu on kõige taskukohasemate protsessoritega on need enamasti valikuks neile, kes kavatsevad muretseda endale X99 platvormi. Sama otsuse ees olin ka mina, kuid kas tegin õige otsuse?

Tehnilised andmed

Leidub mitmeid funktsioone, mis koheselt silma torkavad. Esiteks 128GB DDR4 mälud koos ECC toega, teiseks 12K Nichicon kondensaatorid, mis on nimekirjas kõige unikaalsemad. Enamik teisi X99 emaplaate toetavad maksimaalselt 64GB süsteemi mälu. Sealhulgas on ASRock lisanud kogu oma X99 seeria emaplaatidele serverite funktsioone, mille tulemusena on Intel Xeon serveri protsessorid täielikult toetatud koos tehnoloogiaga, mis tuleb nendega kaasa. Lõppude lõbuks ei ole tegemist serveri emaplaadiga ning funktsioonid on suunatud tööjaamade suunas ning professionaalseks kasutamiseks.

Pakend ja sisu



Karbil on reklaamitud tähelepanuväärsed funktsioonid, nagu dual LAN ja Usb 3.1. pakendatud koos lisadega on hästi pakentatud. Emaplaat oli seotud zip tiedega vahtplasti külge ning asetatud antistaatilisse kotti, mis katab kogu emaplaati ning on enesest mõistetav tegu. Aksessuaaridena oli kaasas: 2x SATA6G kaablid, 2-Way SLI ühendus, IO kilp, SATA Saver toiteühendusi, kruvi M.2 jaoks, juhendid ja draiverite DVD.

Punane jahutus ümbris on väga ere ja sobiks punase-musta temaatilisse arvutisse. Olles värvi kohapealt täpsem, siis ei ole tegu punasega, rohkem nagu telliskivipunane või muu variatsioon, mis tuleneb erinevatest valgus oludest. Heli on eraldatud muust kiibistikust emaplaadil. Kuna emaplaat on pooleldi suunatud serveritele ei ole protsessori pesa nurkades auke jahuti jaoks. Jahutuse paigaldamisel tasuks veenduda, et mitte kruvisid üle pingutada või muidu läheb läbi emaplaadi, mida on juhtunud paaril korral vesteldes ASRockiga. Mälu DIMMid on väga madala profiiliga, mis vähendab elektrimüra ning aitab kaasa juurdepääsul osadel korpustel.

Tagapaneeli IO ühendused: 2x1GBit NIC, 2x USB 3.0 porti, 1x C-tüüpi USB 3.1 port, 2x USB 2.0 porti, PS / 2 klaviatuur ja hiir, 7,1 TOSLINK audio S / PDIF välja, 1x eSATA6G ja ClearCMOS nuppu.

PCI-E paigutus sellel emaplaadil on peaaegu optimeeritud parima jõudluse saamiseks. Esiteks PCI-E pesade asend, kaks viimast on üksteisele lähedamal, et nende vahele pigistada Ultra M.2 pesa. Arvestades, et NVIDA ei toeta otseselt mitut graafikakaarti koos välja arvatud kahe graafikakaarti tugi, mida veel toetatakse. Emaplaadil on SLI ja Crossfire tugi olemas.

On hea näha, et põhi ülekiirendamise funktsioone, nagu power, reset nupp ja sihtnumberi ekraan on ilusti emaplaadil. Lisatud on “HDD Saver”, mis võimaldab SATA põhistel ketastel saada vool läbi emaplaadi, võimaldades programmil eemaldada kettalt vool, kui ketas ei ole kasutusel.

ASRock on protsessori pesasse pannud lisa kontakte, mis on saanud standardiks enamuste emaplaatide puhul. Millele ASRock on andnud nime “X Series OC Socket”, mis võimaldab suuremat vahemälu sageduse ülekiirendust ja väiksemat nõutavat IMC pinged suuremate DRAM kellade kasutamisel.

BIOS

ASRock UEFI on üsna ulatuslik ja pakub väga erinevaid võimalusi, millega saab mängida. Kui ei ole ülekiirendamisega varem kooku puutunud ei tasu muretseda, UEFIst leiab eelvalmisseadistatud profiile, nagu 4GHz koos XMP profiilidega ja teiste suurema kiirusega ülekiirendusi kuni 4.5GHz. Alates X99 platvormi turule tulekust on ASRock teinud uuendusi, et lubada kasutada turbo kordajat ilma, et EIST oleks lubatud, kuna EIST võib kahjustada andmete ladustus tehnika võimekust. UEFI on minu meelest natukene maha jäänud disaini osas ja võimalustega või mulle lihtsalt ei meeldi liigse punase värvi kasutamine. Välimus võib olla petlik, sest ülekiirendus, mis on võimalik saavutada on päris korralik.

Programm

ASRock on koondatud palju asju ja funktsioone tarkvarasse “F-Tuning”, mis võimaldab luua mitmeid funktsioone ja võimaldades üle kiirendada protsessorit reaalajas. Samuti saab valida ka töörežiimide vahel nagu jõudlus või energiasääst. Programm on iseenesest suurepärane, kuid võiks olla rohkem seotud BIOSiga. Ülekiirendamine seisneb enamasti bus kiiruse, voltide ja protsessori kella kiirusega mängimisel, mida on päris tülikas teha, kui pead kogu aeg vahetama desktopi ja BIOSi vahelt. “F-Tuning” võimaldab eelpoolmainitud, kuid siin on väike konks, kõik tehtud muudatused jäävad programmi, saad küll programmi käivitumisel automaatselt ülekiirenduse peale lükata, kuid miks on selleks vaja lisa programmi. Või ma ei ole leidnud seda õiget nuppu veel.

Fatal1ty hiire pesa

Fatal1ty hiire pesa on kohandatav tehnoloogia mängijatele, mis on osa Fatal1ty emaplaatide funktsioonidest ning ASRock reklaamib emaplaati, mis on mõeldud "professionaalsetele mänguritele". Hiire ühendamisel on võimalik kasutajal muuta seadeid, et saavutada parem mängu kogemus. Ise sellel kasutust ei leia, kuna ei ole niinimetatud "professionaalne mängur" ega ei tee vahet isegi kui kasutan. Fatal1ty tüüpi emaplaatidega tuleb kaasa veel mõningad mängimisega seotud programmid, millest ei ole otseselt huvitatud.

USB Key

USB Key kujutab endast sisselogimis võtit, mille eesmärgiks on lukustada või avada arvuti vastavalt, siis kas USB sisestamisel või eemaldamisel. Ütleks, et päris kasulik kui ei viitsi kogu aeg arvutit avada parooliga, kuid lukustad tihti kui lahkud arvuti juurest. Muidugi ei lahenda see probleemi, et arvutile ei pääse keegi ligi. Olen ise järgi proovinud, et võõrale arvutile on kerge ligi pääseda, vaja läheb ainult USB ning teha arvutile taaskäivitus ning oledki sees.

Arvuti

Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 2400MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X61
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine

Ülekiirendamisel tulevad mängu erinevad tegurid, esiteks hea protsessori saamine on juba paras loto mäng. Oma isendi sain tööle 4,7 GHz peal seades Core Voltage 1.290 V. Sai läbi proovitud erinevad sagedused ning kõige stabiilsemaks osutus 4,7 GHz, kui rohkem aega panustada on kindlalt võimalik saavutada rohkem. Temperatuuri kohapealt ei ole vahet kas jooksutada ülekiirendust 4,3 GHz peal või 4,7 GHz, protsessor on jahe ning siiamaani on jahutamisega hästi hakkama saanud Kraken X41, kasutaks suuremat jahutit, kuid vaikusel on ka omad plussid. Nüüd hakkame jõudma sinna punkti, mis huvitab mind kõige rohkem. Selleks on kahe generatsiooni protsessorite erinevus Haswell-E perekonnast i7-5820K ja Broadwell-E perekonnast i7-6800k, olles ise olnud otsuse ees kumba osta. Algne plaan oli minna uuemaga, kuna see on ju enesest mõistetav, et uuem generatsioon on parem. Kuid lõplik otsus langes i7-5820K peale. Kuna sees jäi kummitama mõte, et kumb on siis parem. Sai laenatud sõbralt i7-6800k ning tehtud paar testi. Mis leidsid suhteliselt kiire lõpu, sest me ei saanud kahekesti eriti kaugele juba ülekiirendamise osas. Üritad natukenegi kiirust tõsta ning protsessor suudab juba mõnusalt toa soojaks kütta, jahutina sai kasutatud Kraken X61, mis ei suutnud tööga hakkama saada. Protsessoril saime tulemuseks 4.3 GHz, mis täiesti sobib muna praadimiseks, kuna temperatuur oli tugevalt üle 80 kraadi. Lahenduseks oleks olnud vist lahtine vesijahutus. Algul mõtlesime tõsta vesijahutuse ühelt süsteemilt teisele, kui lõpuks otsustasime, et see ei ole seda segadust väärt. Võimalik, et ta ei saanud just kõge parema protsessori, aga ei olnud võtta kusagilt ühtegi teist i7-6800K.

Kokkuvõte

Emaplaadi kohta ei ole midagi halba öelda. Ainuke koht kus saaks viriseda oleks UEFI, aga see vist oleneb täiesti kasutajast. Emaplaat on võimas ning ei jäta hätta. Kui on soov liikuda X99 platvormile, siis hind on ka sõbralik ning funktsioonidest puudust ei tule. Liikudes tagasi ülekiirenduse juurde, mis ei õnnestunud just päris hästi i7-6800k puhul, siis äkki parandab selle vea vastav emaplaat. Millega jõuame ülevaate eesmärgini, tundub imelik teha ülevaade eelmise generatsiooni platvormist kui uued protsessorid ja emaplaadid on väljas, samas on raske võrrelda uut vanaga, kui ei ole pilku heitnud vanale ning kas üldiselt on mingi erinevus. Järgnevaks tuleb ülevaade ASRock X99 Taichi ja Fatal1ty X99 Professional Gaming i7 emaplaatidest, millega üritan jõuda järeldusele, kas uuem generatsioon on õigustatud või tasub mõnikord teha pikemat uurimist ning võtta vanem generatsioon. Kui keegi omab i7-5820K või i7-6800K ning kui probleemiks ei ole, siis võiks jagada tulemusi, mis üle kiirendus on saavutatud ning millisel emaplaadil.

Lisainfo

ASRock Fatal1ty X99M Killer 3.1

sample-image

Similar Articles