ARCTIC Freezer 33

Ausalt öeldes ei oska seda ülevaadet isegi kuidagi reklaamida, kuna viimati sai pilk heidetud ARCTIC Freezer 12le ning nüüd on siis järg 33, aga oh imet! Need ju põhimõtteliselt üks-ühele jahutud. Nii et kes satub lugema, võib ennast kohe juhatada tulemuste osani, kuna järgnev tekst ei ole midagi uut, vaid on lihtsalt kordus viimaset ülevaatest, et mitte jätta ülevaadet poolikuks. Ega ise ka enam aru ei saa, miks teha kahte sarnast ülevaadet kui oleks võinud nad ühte patta panna.

Sissejuhatus

Pea-aegu kõrvale kuulmatut jahutit on raske leida, muidugi suurusi on seinast seina ning see suurus on suhteliselt levinud, ehk jääb sinna Hyper 212X sarnaste jahutite hulka. Üldiselt võin öelda, et Freezer 33 on lihtsalt suurem kui 12, kuid ega välimuses suurt midagi ei ole muutnud – välja arvatud ventilaatori kinnitus, mis on selline keskmisevõitu, kuna paigaldades jäi tunne, et kõik laguneb kätte ära. Jahuti pakub pool-läbipaistvat disaini, omades 120mm ventilaatorit, mis hakkab tööle alles siis, kui PWM signaal on üle 40%, seega jahutil enamasti ventilaator ei tööta, kui just protsessor ei ole suure koormuse all. Isegi kui süsteem on täiskoormuse all, siis ARCTIC on märkinud ventilaatori tekitavaks müraks 22.5 – 24.5 dBA – mida võtta nii ja naa kuna tegu on ikkagi turundusega ning on sama müratasemega kui Freezer 12, kuid kui aus olla siis ega tähele ei panegi, ühesõnaga 12 ja 33 on sama lärmakad.

Freezer 33 on järg ARCTIC Freezer i32 perekonnale, mis samuti pakub vaikse disainiga ülesehitust, kuid mitte passiivset jahutust. Tähelepanuväärne on see, et ARCTIC lisas jahutile ka AMD AM4 toe, kuna Freezer i32 toetab ainult viimasied Inteli kinnitusi. Jahuti jahutusvõimsust on reklaamitud kuni 320 watti TDP, mis peaks suutma ära jahutada ka kõrgemad Inteli ja AMD protsessorid. Kui nüüd võiks tuua välja selle, et Freezer 12 jahutus võimsus oli 150 watti, siis järgnevad tulemused näitavad, et mõlemad jahutid jahutavad väga sarnaselt. Kogu selle loo juures peaks konks seisma selle juures, et millist ventilaatorit on kasutatud. Kuna võttes loogiliselt, siis suurem on ikka parem ja nii see ka on, eriti kui võtta arvesse ka vaikus. Suuremal läheb ventilaator tööle hiljem ning seega saab vaiksemat arvutit nautida kauem. ARCTIC on oma jahutis väga kindel ning seetõttu on nad andnud jahutile 6-aastase garantii ning see peaks viitama ka heale kvaliteedile.

ARCTIC Freezeri 12 ja 33 puhul oleks pidanud tegema testid eraldi, kuna testimisel on seatud jahutitel ventilaatorid maksimaalsele kiiruse ning see ei too välja jahutite erinevust. Jahutite testimiseks oleks pidanud looma eraldi keskkonna, milleks oleks pidanud kujunema arvuti kerge kasutamine – veebilehitsemine, videote vaatamine ja muu pudi-padi ning lõpuks siis ka mängimine. See on muidugi ette teada, et jahuti ei tee mingit lärmi tavakasutamise juures, kuna protsessor ei ole tugeva koormuse all. Freezer 33 on üks eelis ning selleks on jahuti suurus, mis tähendab, et jahuti saab olla passiivses olekus kauem tänu oma suurusele. Ning tehes lisateste siis tõesti jahuti suudab püsida passiivses olekus ka lihtsamate mängudega.

Freezer 33 jahutil on ribide vahele paigutatud neli 6mm kuumustoru, mis on otsekontaktis protsessoriga – levinud disain tänapäeva moodsatel õhkjahutitel. ARCTIC annab kaasa MX-4 termopasta, millega tuleb kaasa ka kõige parem jahutusvõimus, millele viitavad ka tehtud testid. Jahuti mahutavusega ei ole enam nii head lood kui olid Freezer 12ga ning tasuks järgi vaadata, kas ikka korpusesse mahub.

Arvuti

Operatsioonisüsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K @4.4 GHz
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 2400MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X41
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused

Jahuteid sai testid AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täisvõimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, aga ohutuse mõttes ai seatud o 4,4 GHz ülekiirendus (OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust), kuna ei teadnud kuidas üks või teine jahuti jahutamisega hakkama saab. Testis osales kokku 26 jahutit (11 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 15 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata mõne kaasfoorumlase käest. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui ± 1°C saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4, et kõik oleks võrdne.

ARCTIC MX-4

AIDA64 EXTREME

Diagrammil on näidatud jahutite võimust ehk kui hästi need suudavad protsessorit jahutada. Tulemused on kirja pandud kraadides ning mida madalam tulemus seda parem.

AIDA64 EXTREME OC

Hind

Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna kõik ei ole enam saadaval, seega on hinnavõrdluses ainult need, mis olid leitavad. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad (13.07.2017) kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

ARCTIC Freezer 33 hinnaks on 31,50 € mis pärineb kõige väiksema hinnaga tootepakkujalt HinnaVaatluses

Kokkuvõte

Vabandan kui lugeja ei leidnud antud ülevaatest piisavalt uut infot. Ülevaade ei oma midagi uut, kuna Freezer 12 ja 33 on üksteisele ikka väga sarnased jahtusvõimsuse poolt. Kuid need ei olegi reklaamitud kui kõige paremad just oma võimsuse poolest. Turundusidee nende jahutite puhul seisneb hoopis vaikuses. Mõlemad jahutid on head ning kasutajal tuleks valida vastavalt suurusele ehk mis mahub korpusesse. Jahutid ei võistle omavahel, kuna nad on toodetud erineva suurusega. Kuhu ma oma jutuga tahan jõuda on see, et tegu on surmvaikse jahutiga, mis suudab püsida helitu ka lihtsamate mängude puhul. Ning nagu ikka kordan ennast - vaikus on põhielement, miks osta Freezer 33. Mõlemad on head jahutid ning tuleb valida kõige suurem mis mahub korpusesse, et saada maksimaalne võimus oma arvutist ning kasutada ära ka kogu korpuse ruumala.

Lisainfo

ARCTIC Freezer 33

sample-image

Similar Articles