Reviews

7 May
2017

ARCTIC Freezer 12

Aastate jooksul on õhkjahutid saanud maine, mis ei ole just kõige paremad, kuna on jäänud mulje, et õhkjahutid teevad rohkem lärmi kui vesijahutid. Muidugi liigub turul väga mitmeid tootjaid, mis on vaiksed, kuid suudavad siiski pakkuda jahutusvõimust sarnaselt nagu osad kõik ühes vesijahutid. Vaiksete õhkjahutitega kaasnevad tavaliselt suhteliselt suured tagasilöögid, milleks on nende kobakus ehk siis suurus nii kõrgusesse kui ka laiusesse. Oma suure raskuse tõttu võivad nad suurt rõhku seda emaplaadile ning jahuti kinnitusele. Suur õhkjahuti võib olla segavaks teguriks juhul kui on soov paigutada emaplaadile tavalisest kõrgemad mälud. Tihti paigaldavad tootjad jahutidele mitu ventilaatorit, mis omakorda teeb jahuti veel suuremks ning samas suurendab ka jahuti lärmakust.

Sissejuhatus
Pea-aegu kõrvale kuulmatut ja kompaktset jahutit on raske leida, kuid ARCTIC Freezer 12 võib olla just see. See väike jahuti pakub pool-läbipaistvat disaini, omades 92 mm ventilaatorit, mis hakkab alles tööle, kui PWM signal on üle 40% - jahutil enamasti ventilator ei tööta, kui just protsessor ei ole suure koormuse all. Isegi kui süsteem on täiskoormuse all, siis ARCTIC on märkinud ventilaatori tekitavaks müraks 22dBA – mida võtta nii ja naa kuna tegu on ikkagi turundusega.


Freezer 12 on järg ARCTIC Freezer i11 perekonnale, mis samuti pakub vaikse disainiga ülesehitust kuid mitte passiivset jahutust. Tähelepanuväärne on see, et ARCTIC lisas jahutile ka AMD AM4 toe, kuna Freezer i11 toetab ainult viimasied Inteli kinnitusi. Jahuti jahutusvõimsust on reklaamitud kuni 150W TDP, mis peaks suutma ära jahutada ka kõrgemad inteli ja AMD protsessorid. Eriti peaks jahuti pakkuma huvi Rayzen 7 protsessoritele, mis omavad 95 watti TDP ning Inteli osa poolepealt on Intel Core i7-7700K võimsus 91 watti TDP. Kuid muidugi on need kõik tehaste seadetega ning kui on plaan teha ülekiirendust siis tsauks ka vaadata suuremate ja võimasamte juhutite suunas. ARCTIC on oma jahutis väga kindel ning seetõttu on nad andnud jahutile 6-aastase garantii ning peaks viitama heale kvaliteedile.


ARCTIC on suutnud tõsta ka ventilaatori töövõimsust ja efektiivsusastet, mis kokkuvõttes annab parema jahutuse ning tehes kõike seda vaikselt. Plastik-kinitused, mis on külge ehitatud 92mm ventilaatorile muudavad jahuti külge kinnitamise väga lihtsaks. Kui jahuti paigutada Inteli süsteemile, siis on võimalik paigutada jahuti suund soovitud suunas, kuna kinnitusmehhanism on ruudukujuline. AMD platvormil on asi rohkem piiratud ning ventilaatorit saab kasutada ainult kahes suunas.


Freezer 12 jahutil on ribide vahele paigutatd 6mm kuumustorud, mis on otsekontaktis protsessoriga – levinud disain tänapäeva moodsadel õhkjahutitel. ARCTIC annab kaasa MX-4 termopasta, millega tuleb kaasa ka kõige parem jahutsvõimus, millele viitavad ka tehtud testid. Jahuti peaks mahtuma enamikesse väikest mõõtu korpustesse.


Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i7-5820K @4.4 GHz
Mälud: Kingston HyperX Predator 16GB (4x4GB) DDR4 DRAM 2400MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: NZXT Kraken X41
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Tulemused
Jahuteid sai testid AIDA64 EXTREME programmiga. Kõik jahutid olid seatud maksimaalse jahutuse peale, millega seoses siis ventilaator(id) või pump töötas täie võimsuse juures. Iga test kestis 30 minutit. Protsessori ülekiirendus oli seatud emaplaadi poolt automaatselt, milleks oli 4,4 GHz 1.285 V juures. Protsessorit oleks saanud veel kaugemale lükata, aga ohutuse mõttes, kuna ei teadnud kuidas üks või teine jahuti jahutamisega hakkama saab sai seatud ohutu 4,4 GHz ülekiirendus, mis OCCT programmi jaoks on 33,3% ülekiirendust. Testis osales kokku 25 jahutit (11 nendest olid kõik ühes vedelikjahutused ning 14 õhkjahutused), mis olid käeulatuses ja mida sai laenata mõne kaasfoorumlase käest. Toatemperatuur testimise käigus oli 22,5 kraadi. Mõõtmistulemused on korrektsed, kuid võib esineda mõõtmisvigu, seega võib võtta tulemusi kui pluss või miinus üks kraad saadud tulemuste suhtes. Jahutite puhul sai kasutatud ARCTIC MX-4, et kõik oleks õiglane.


ARCTIC MX-4


AIDA64 EXTREME


AIDA64 EXTREME OC


Hind
Osad jahutid on võrdlusest puudu, kuna ei ole enam müügil, seega on hinna võrdluses ainult need, mis ma leidsin. Mõne hind on mõjutatud sellest, et toote müüjat on Eestis ainult üks, mille tulemusena suhtuda sellesse võrdlusesse lihtsalt illustreeriva pilguga. Hinnad pärinevad (18.06.2017) kõige väiksema hinnaga pakkujatelt HinnaVaatluse andmete põhjal.

ARCTIC Freezer 12 hinnaks on 28,10 € mis pärineb kõige väiksema hinnaga pakkujalt, toote pakkujad HinnaVaatluses link


Kokkuvõte
Tegu on jahutiga, mis ei ole mõeldud just kõrgema otsa protsessoritle, kuid just sellistele, mille puhul ei lähe ventilaator tööle ning protsessor ei kuumene üle. Jahuti suudab olla surmvaike või siis natukse suurema koormuse all väga talutav ning kõrvale pea-aegu märkamatu. Vaikus on põhielement, miks osta Freezer 12, kuna tegu on väikse jahutiga ning mahub peaegu igase väiksemasse korpusesse ning ei jäta kasutajat hätta kui ei ole just plaan teha protsessorile ülekiirendust.

Lisainfo


Tootja koduleht: ARCTIC
Tooteleht: ARCTIC Freezer 12
Tooteleht: ARCTIC MX-4

P.S Tänud Darthpaw Purrincess’ile, kes aitas kaasa sellele ülevaatele.

« Back